Εγγραφές στους Δημοτικούς Βρεφονηπιακούς και Παιδικούς Σταθμούς
17 Μαΐου 2024
Μπισμπινά: Τιμή και αναγνώριση του έργου της Μητρόπολης η επίσκεψη Σακελλαροπούλου
17 Μαΐου 2024

Το μήνυμα της Δημάρχου Δέλτα στην εκδήλωση του ΕΕΘ

Μεγάλη επιτυχία γνώρισε η εκδήλωση του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Θεσσαλονίκης με θέμα « Ο Πολυδιάστατος Ρόλος της Γυναίκας» καθώς συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πλήθους κόσμου, που κατέκλυσε την αίθουσα Τιμών της Λέσχης Αξιωματικών Φρουράς Θεσσαλονίκης, όπου και υλοποιήθηκε.

Η Εκδήλωση πραγματοποιήθηκε υπό την διοργανωτική επιμέλεια της επιτροπής Γυναικείας Επιχειρηματικότητας και Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης του Ε.Ε.Θ., με συνδιοργανώτρια τη λέσχη Lions Υπατία και την υποστήριξη του Lean in Circle Women in business Thessaloniki.

Στην εκδήλωση εκλήθησαν εννέα ομιλήτριες από διαφορετικούς χώρους και με διαφορετική διαδρομή και βιώματα η κάθε μια, εστιάζοντας στον πολυποίκιλο ρόλο που καλείται να διεκπεραιώσει  μια γυναίκα του σήμερα εάν επιθυμεί να ακολουθήσει επαγγελματική καριέρα και να είναι επιτυχημένη. Η Δήμαρχος Δέλτα κ. Γερακίνα Μπισμπινά στην τοποθέτηση της ανέφερε μεταξύ άλλων ότι:

«Οι γυναίκες μπορούν να προσεγγίσουν, να οργανώσουν και να διοικήσουν και αυτό το αποδεικνύουν καθημερινά στην οικογενειακή και κοινωνική τους ζωή. Και βέβαια, μπορούν να οραματιστούν και επομένως να επιτύχουν στον πολιτικό στίβο. Η συμμετοχή λοιπόν των γυναικών στις τοπικές κοινωνίες και τον πολιτικό τους βίο κρίνεται και μεταφέρει το μήνυμα για ένα ριζικό μετασχηματισμό των ανθρωπίνων σχέσεων, της πολιτικής πρακτικής και της καθημερινότητας».

Συνολικά ομιλίες απεύθυναν οι:

–           Μαρία Νεφέλη Χατζηιωαννίδου Βουλευτής Επικρατείας ΝΔ – Ιδρύτρια ΑΜΚΕ ‘’Υπέροχες Γυναίκες’’ – Women On Top.

–           Ουρανία (Ράνια) Θρασκιά Βουλευτής Α’ Θεσσαλονίκης ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία

–           Μαρία Σπυράκη Ευρωβουλευτής –  Υποψήφια Ευρωβουλευτής ΝΔ

–           Βούλα Πατουλίδου – Πρώην Αντιπεριφερειάρχης Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης – Υποψήφια Ευρωβουλευτής ΝΔ

–           Γερακίνα Μπισμπινά – Δήμαρχος Δέλτα

–           Σοφία Ζερβουδάκη – Mdrt Country Chair, Greece, 2020-2023 Agency Manager

–           Ταπακτσόγλου Κορίννα – Co Owner &Cfo , Pioneer Marine Inc

–           Μαρία Βλασίδου – Ιδιοκτήτρια Της Σχολής Επαγγελματικού Μακιγιάζ Μv Makeup Academy

–           Χριστίνα Καρτσιώτου – Business Consultant/Mentor Συμβουλος Επιχειρησεων

Στην εκδήλωση χαιρετισμό απεύθυνε και ο Υφυπουργός Εσωτερικών με αρμοδιότητα (Μακεδονία – Θράκη) κ. Στάθης Κωνσταντινίδης.

Τον συντονισμό πραγματοποίησε η δημοσιογράφος Μαρία Σαμολαδά.